سندرم هلپ( HELLP ) شنبه 12 تیر1389 16:39

سندرم هلپ شدیدترین شکل پره اکلامپسی بوده و عبارت است از پره اکلامپسی همراه با همولیز، افزایش آنزیم های کبدی و کاهش پلاکت های خون.

علایم و نشانه ها:

درد اپی گاستر ( درد قسمت فوقانی سمت راست بالای شکم )، تهوع و استفراغ، بی حالی و کسالت عمومی از چند روز پیش، شکایت های غیر اختصاصی و مبهم شبیه بیماری ویروسی و علایم  پره اکلامپسی است. فشار خون بالا ممکن است وجود نداشته باشد(۲۰٪)، خفیف(۳۰٪) و یا شدید(۵۰٪) باشد. درد اپی گاستر از شایع ترین علامت های این سندرم است و به دلیل نکروز و ادم ( پف یا باد کردن بعضی از اعضای بدن) سلول های کبدی و تحت کشش قرار گرفتن کپسول گلیسون بروز می کند.

نکته:

علایم سندرم هلپ مشابه کبد چرب حاملگی است اما خونریزی داخل کبدی و زیر کپسولی در سندرم هلپ شایع تر است.

 

اکلامپسی:

بروز تشنج در فرد مبتلا به پره اکلامپسی، اکلامپسی نام دارد به شرط آن که تشنج علت دیگری نداشته باشد. به عبارت دیگر تشنج همراه با فشار خون بالا،  ادم و پروتئینوری ( وجود پروتئین در ادرار) بعد از هفته ۲۰ حاملگی، اکلامپسی نام دارد.

علایم و نشانه ها:

معمولا قبل از بروز تشنج علایمی مانند سردرد شدید و مداوم، تاری دید، ترس از نور،درد اپی گاستر، تهوع و استفراغ و تغییرات گذرا در وضعیت روانی رخ می دهد ولی تب نادر است.

تشنج ممکن است قبل از زایمان، حین زایمان و یا پس از زایمان رخ دهد. حرکات تشنجی معمولا با انقباض عضلات صورت در اطراف دهان شروع شده و طی چند ثانیه تمام بدن با انقباض عضلات سفت می شود و ۲۰-۱۵ ثانیه باقی می ماند. سپس فک ها شروع به باز و بسته شدن کرده و پس از آن پلک ها، عضلات صورت و سایر عضلات بدن به طور متناوب دچار انقباض و انبساط های سریع می شوند. این حالت حدود ۶۰ ثانیه طول می کشد. بعد از این مرحله سرعت شل و سفت شدن عضلات کاهش یافته و در  نهایت بی حرکت می شوند. بعد از تشنج ممکن است کاهش سطح هوشیاری، کما و حتی مرگ رخ دهد.

نکته:

سر درد شدید شایع ترین و اولین علامت اکلامپسی است و ۹۰ درصد موارد قبل از تشنج وجود دارد.

نکته قابل توجه:

همان گونه بیان شد این بیماری ( فشار خون بالا) عوارض مهلک و بسیار خطر ناکی دارد، مخصوصا برای خانم های باردار. بنابراین تشخیص به موقع،پیگیری و درمان به موقع این بیماری بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

یک راه کار:

همان گونه که می دانید پیشگیری از بیماری فشار خون بالا می تواند از عوارض این بیماری بکاهد و عوارض و علایم مهلک را نداشته باشد.

تغذیه صحیح یکی از آسان ترین و اساسی ترین راه های پیشگیری از فشار خون می باشد. به عنوان مثال کاهش مصرف نمک می تواند از بروز این بیماری تا حد زیادی پیشگیری کند. کاهش مصرف نمک در خانم ها به خصوص در هنگام بارداری امری ضروری و مهمی می باشد.

به نظر شما آیا موقع آن نرسیده که در مورد نحوه تغذیه و شیوه زندگی تغییری اساسی به وجود آوریم؟

نوشته شده توسط مسعود افشاری  | لینک ثابت |